Statistiky jsou neúprosné: Přes 190 tisíc Češek a Čechů navštěvuje psychoterapii. Jejich potřeby jsou různorodé - špatně spí, mají poruchy trávení, mají potíže ve vztahu, s dětmi, v práci, cítí se psychicky v nepohodě, obávají se neznámé, náročné situace… Potíže, které mohou potkat kohokoli z nás. Je proto zcela přirozené požádat o odbornou pomoc.
Úkolem psychoterapeuta je pochopit širší souvislosti problémů klienta. Zajímá se o situaci v rodině, o dětství, blízké vztahy i klíčové životní události, které klienta v jeho dosavadním životě ovlivnily. "Hledáme vzorce chování, které se utvářely v dětství a v dospělosti mohou být kontraproduktivní a je potřeba je pozměnit," vysvětluje v rozhovoru pro klientský časopis BONUS OZP zkušená psychoterapeutka Dominika Čechová.
Klienti OZP mohou od letošního roku využít novinku: finanční příspěvek na prezenční psychoterapii ve výši až 10 000 korun. Příspěvek je dostupný výměnou za kredity získané v klientské aplikaci VITAKARTA a to ve výhodném kurzu - každá stovka kreditů znamená příspěvek 1000 korun na prezenční psychoterapii.
Požádat o příspěvek je možné jednoduše a rychle přímo v aplikaci VITAKARTA. Podrobnosti najdete přímo zde v aktualitách OZP.
Na první setkání vám obvykle terapeut vysvětlí, jak pracuje, jaká je jeho filozofie, jak bude vaše další spolupráce vypadat a co od něj můžete očekávat. Po prvním setkání budete mít ve většině případů několik dnů na rozmyšlenou, jestli vám daný psychoterapeut vyhovuje a jestli chcete pokračovat ve spolupráci s ním. Pokud se na spolupráci domluvíte, je vhodné, přinejmenším na začátku, abyste se vídali zhruba s týdenní frekvencí.
Psychoterapeut se bude snažit pochopit vaši situaci, společně s vámi odhalit její příčiny, a najít cesty, jak by se ta situace mohla změnit, pokud je to možné, anebo jak se na ni můžete adaptovat, když změna možná není.