Změna v dětském očkovacím kalendáři. Od 1. ledna 2024 je z veřejného zdravotního pojištění plně hrazené očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let.
Obraťte se na praktického dětského lékaře a o očkování ho požádejte. HPV je rozhodně lepší se vyhnout.
Přenáší se zejména sexuální cestou prostřednictvím přímého kontaktu s nakaženou osobou. V současnosti jde o celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosnou infekci.
Včasné preventivní očkování dívek a chlapců proti HPV. Do budoucna se tak mohou vyhnout infekcím HPV a nemocem souvisejícím s HPV u obou pohlaví, včetně genitálních a análních bradavic, rakoviny děložního čípku a dalších nádorových onemocnění způsobených HPV.
Používání kondomu není jako prevence přenosu viru HPV zcela spolehlivé. Nákaza se totiž může přenášet i kůži, která není kondomem chráněná.
Ve většině případů infekce samovolně bez příznaků a problémů odezní. Může ale v organizmu přetrvávat a i po několika letech vyvolat řadu vážných komplikací. Např.:
Riziko nákazy HPV na sebe bere každý sexuálně aktivní člověk. Zcela vyhnout se mu nelze.
Léčit je možné pouze HPV virem způsobené zdravotní potíže.
Odborníci evidují více než 100 typů virů HPV. Nejméně 14 z nich má klasifikaci "vysoce rizikové", mohou vyvolat nádorová onemocnění, jako je např. rakovina děložního čípku u žen, nádorová onemocnění řitního kanálu a genitálií a určitá nádorová onemocnění hlavy a krku, a to u žen i mužů. HPV s "nízkým rizikem" mohou vyvolat genitální a anální bradavice.