Chráníme vás před rakovinou prsu a děložního hrdla

Publikováno: 23.9.2024   #pojištěnci, #tipy

Rakovina prsu a rakovina děložního hrdla (čípku) patří mezi nejčastější nádorová onemocnění žen. Ročně jimi v ČR onemocní vysoké tisíce pacientek. V obou případech jde přitom nemoci téměř zcela předejít, resp. při včasném odhalení ji úspěšně léčit.

OZP proti rakovině prsu

Pokud se rakovinu prsu podaří zachytit včas, je téměř 95% pravděpodobnost vyléčení. Mamografické vyšetření přitom nádor odhalí už v době, kdy není patrný pohmatem a žena je zcela bez obtíží.

OZP vám proto nabízí v rámci programu STOP rakovině prsu komplexní vyšetření (klinické vyšetření, mamografie a/nebo ultrazvukové vyšetření).

Vyšetření můžete absolvovat zdarma (v síti smluvních poskytovatelů péče), nebo s příspěvkem 1200 korun. V Mamografickém centru Waltrovka v Praze, v Mamodiagnostickém centru Beroun a ve Fakultní nemocnici Olomouc můžete také využít jedinečné možnosti vyhodnocení mamografického snímku s asistencí umělé inteligence (více informací zde). Toto vyšetření mohou v uvedených zařízeních využít i pojištěnky nad 45 let, které se účastní celonárodního screeningového programu hrazeného z veřejného zdravotního pojištění.

Program je určen ženám ve věku od 40 let do dne před dovršením 45 let, které neabsolvovaly vyšetření na doporučení lékaře. Vyšetření s asistencí umělé inteligence mohou využít i pojištěnky nad 45 let, které se účastní pravidelného screeningu hrazeného z veřejného zdravotního pojištění.

Preventivní prohlídka se provádí od doby dovršení věku vždy jednou za dva roky, nejdříve však po uplynutí 24 měsíců po provedení předchozí preventivní prohlídky.

Prevence rakoviny děložního hrdla

Odborné zdroje uvádějí, že rakovina děložního čípku (hrdla) je jediným druhem rakoviny, kterého se můžeme vyvarovat pomocí prevence. Ta spočívá v pravidelných gynekologických prohlídkách, testování na virus HPV a ve vakcinaci.

I tento druh nádoru se může vyvíjet mnoho let zcela skrytě, bez viditelných příznaků. Včas ho odhalit mohou pravidelné lékařské kontroly. "Screening rakoviny děložního čípku je hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Provádí se každý rok od 15 let věku v rámci preventivní gynekologické prohlídky," říká MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Důležitý je především tzv. Pap test. Ten spočívá v odběru vzorku buněk z děložního čípku. Pokud se při něm zjistí abnormální buňky, může být provedena další diagnostika a léčba ještě před rozvojem nemoci. Díky pravidelným Pap testům se podařilo snížit výskyt a úmrtnost na rakovinu děložního čípku o více než 50 %.

Testování na HPV pro dívky i chlapce

Nárok máte také na test na HPV u žen ve věku 35, 45 a 55 let. "Naši pojištěnci mohou využít aplikaci VITAKARTA, která ženám starším 15 let připomíná návštěvu gynekologa a prevenci. V aplikaci lze také najít odborného lékaře a objednat se u něj, nebo mu položit dotaz týkající se konkrétních obtíží. Na test vezměte i své syny, nejlépe ve starším školním věku," doporučuje MUDr. Vojtová. HPV viry totiž mohou způsobit různé typy rakoviny i u mužů.

Zdravotní pojišťovny hradí také očkování proti HPV chlapců a dívek ve věku od 11 do 15 let. Statisticky může očkování snížit riziko vzniku rakoviny děložního čípku až o 90 % u dívek očkovaných ve věku 12-13 let. U chlapců pomáhá očkování předejít několika druhům nádorových onemocnění.

Starat se o své zdraví s OZP se vyplatí!

COOKIES  |  GDPR
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví Ředitelství OZP, Roškotova 1225/1, 140 00 Praha 4
IČO: 47114321
© OZP 2024
Facebook Linkedin Youtube Instagram